Energiasäästumäng

EESTI PÄEVALEHT, 14.01.2004
Ökokratt õpetab laste kaudu täiskasvanuid

Mari Sarv

Internetimäng Ökokratt õpetab mängijale, kuis säästa vett ja elektrit köögis süüa tehes, vannitoas masinaga või käsitsi pesu pestes, säästa elektrit arvutiga töötades, muusikakeskust kasutades ja telerit vaadates.

Mängu eesmärk on selle loojate sõnul kasvatada laste säästu- ja keskkonnateadlikkust ning selle kaudu ka täiskasvanute oma. Näiteks õpib laps veebimängus säästupirne kasutama või teleri pärast vaatamist välja lülitama – hiljem teeb nii ka kodus ja paneb vanemaidki sama tegema.

Ökokratt pole tegelikult uus asi ega piirdu vaid mänguga. Loodushoidu ja keskkonnateemalist harimist edendav Öko-kratt alustas tegevust 1999. aastal ning on seni käsitlenud näiteks prügi- ja jäätmekäitlust, vett, õhku ja energiat ning ohtlikke jäätmeid. Tänavu keskendutakse koostöös Eesti Energiaga kodusele energiasäästule, mille üheks väljundiks ongi kirjeldatud mäng.

Kuusalu kooli õpetaja ja Ökokrati toetaja Viive Abel ütles, et Ökokratt käib teemanädalaid pidamas ja lapsi valgustamas koolides ja lasteaedades. “Esmalt koolitatakse õpetajaid-kasvatajaid, siis haaravad nemad lapsed kaasa,” võttis Abel tegevusplaani kokku. Alustati 1999. aastal Kuusalust ning loodetakse keskkonnahoiu ideed Ökokrati abil levitada kogu Harjumaal ning lõpuks ka mujal Eestis.

Loe ja mängi
www.okokratt.ee

Kanal2 "Laupäeval lastega" võttegrupp mängu filmimas

Teisipäeval, 13.jaanuaril käis Kanal2 võttegrupp koos Diana ja peatoimetaja Anne Parksepaga Kuusalu keskkoolis lindistamas saadet "Laupäeval lastega". Arvutiklassis mängisid ökokrati sõbrad energiasäästumängu. Diana tundis huvi, mis asi on ökokratt üldse ja mida seni tehtud on. Selgitusi mängu kohta jagasid Theodor Matt, Jarmo Antonov, Madis Bender, Jorma Jäetma, Jaanus Palm. Noortekoori liige Sander Sõnajalg laulis Tallinna Prügila hümni "Ära viska prügi maha". Saadet saab näha jaanuari lõpus või veebruari alul.


Koolilaste energiapäevad

Talvisel koolivaheajal korraldati Tallinnas Energiakeskuses kooliõpilastele lisaks energiatootmise- ja säästmise esitluse ka energiamängu tutvustamine. Energiapäevad kestsid 8-10. jaanuar 2004. Kõikidele oli sissepääs tasuta. Energiaatraktsioonid, rohelise energia esitlus, viktoriinid, energiasäästu mäng arvutil - parimad said auhinnad! Energiapäevade algus oli kell 10.00 ja lõpp 17.00. Üritust toetasid Eesti Energia AS, MTÜ Ökokratt, Eesti Roheliste Liikumine. Kohal oli Kanal2 võttegrupp.