Vee-alaste uurimistööde konkursi tingimused

Konkursi korraldaja

Konkursi korraldaja on MT√ú √Ėkokratt

Korraldaja tutvustus 

√Ėkokratt on loodud Eestimaa elanike, eelk√Ķige laste loodusteadlikkuse t√Ķstmiseks ja j√§tkusuutliku eluviisi propageerimiseks. Meie tegevuse eesm√§rgiks on tutvustada oma kodukoha keskkonnaalast olukorda, et oskaksime hoida kogu Eestimaad. √Ėkokratt on tegutsenud viimased 15 aastat peamiselt noortega, viies lasteaedades ja koolides l√§bi keskkonna- ja loodusn√§dalaid. √Ėkokratt kaasab oma projektides k√Ķikide maakondade noori (kokku √ľle 20 000 noore).
Oleme l√§bi viinud Keskkonnam√ľra konverentse, Veep√§evi, √Ėkotantsufestivale, andnud eetrisse Keskkonnatelk raadiosaadet, kulgenud Keskkonnatelgiga √ľle kogu Eesti alates 2003. aastast, arendanud v√§lja Puhta vee teemapargi ja korraldanud loodusega seotud √Ķppeprogramme noortele ja t√§iskasvanutele. √Ėkokratil on alates 2000. aastast oma logo - elektripirn, mille sees on roheline kuusepuu - ning tunnuslause "VALGUSTA END!"

Konkursi eesmärk

Konkursi eesm√§rk on teadvustada puhta joogivee t√§htsust, selle m√Ķju tervisele ja loodusele ning tutvustada avalikkusele v√Ķimalusi joogivee reostamise ennetamiseks.

Uurimistöö konkursi teema

Uurimist√∂√∂ teemaks on ‚Äěvesi‚Äú. See on uurimist√∂√∂ √ľldteema, mitte t√§pne teema ega pealkiri - kitsama valdkonna valib ja pealkirjastab iga uurija iseseisvalt.

Uurimistöö keel

Uurimist√∂√∂ koostatakse eesti keeles. Kokkuv√Ķte esitatakse eesti ja inglise keeles.

N√Ķuded t√∂√∂ vormistamisele

Töö minimaalne maht on:
a) √ľli√Ķpilastel 20-25 A4 lehek√ľlge,
b) vanema vanuser√ľhma √Ķpilastel (10.-12. klass) 20-25 A4 lehek√ľlge,
c) noorema vanuser√ľhma √Ķpilased (1.-9. klass) 10-20 A4 lehek√ľlge.

Töö vormistatakse:

‚Äʬ†Times New Roman 12 pt kirjas,
‚Äʬ†reavahega 1,5,
‚Äʬ†√ľhtlase joondusega (justify),
‚Äʬ†t√∂√∂ lehek√ľljed on nummerdatud,
‚Äʬ†tiitellehele numbrit ei tr√ľkita,
‚Äʬ†Tekstis kasutatakse kas nimelist v√Ķi numbrilist viitamist. Jooniste all peab olema allkiri ja tabelitel pealkiri, fotod on joonised.

Töö tiitellehel peavad olema järgmised andmed:

‚Äʬ†t√∂√∂ pealkiri,
‚Äʬ†t√∂√∂ teostaja(te) ees- ja perekonnanimi,
‚Äʬ†klass;
‚Äʬ†t√∂√∂ juhendaja(te) nimi ja ametikoht, kooli nimetus ja aasta.

T√∂√∂l v√Ķib olla kuni kaks autorit. Kui t√∂√∂ on koostanud kaks inimest, peab selle maht olema:
a) √ľli√Ķpilastel 30-35 A4 lehek√ľlge,
b) vanema vanuser√ľhma √Ķpilastel v√§hemalt 25-30 A4 lehek√ľlge,
c) noorema vanuser√ľhma √Ķpilastel v√§hemalt 15-20 A4 lehek√ľlge.

T√∂√∂ vormistamisel v√Ķib kasutada ka:

‚Äʬ†GLOBE keskkonna-alaste uurimis- ja loovt√∂√∂de konkursi 2018 juhendit:
https://globe.ee/2018/02/08/globe-keskkonna-alaste-uurimis-ja-loovtoode-konkurss-2018/
‚Äʬ†√ēpilaste teadust√∂√∂de riiklik konkursi juhendit: https://www.etag.ee/tegevused/konkursid/opilaste-teadustoode-konkurss/nb-soovitusi-edukaks-osalemiseks/¬†

Osalejad

Osalema kutsutakse:
a) √ľli√Ķpilasi,
b) vanema vanuser√ľhma √Ķpilasi (10.-12. klass),
c) noorema vanuser√ľhma √Ķpilasi (1.-9. klass).

Konkursi tähtaeg ja tööde esitamine

T√∂√∂de esitamise l√Ķppt√§htaeg on 6. m√§rts 2019.
 
Vee-alane uurimist√∂√∂ tuleb edastada aadressile MT√ú √Ėkokratt, Saluv√§lja 3, Kuusalu k√ľla, Harjumaa 74609.¬† √úmbrikule tuleb lisada m√§rge "Uurimist√∂√∂". Vormistatud
uurimist√∂√∂le tuleb lisada eraldi lehtedel kokkuv√Ķte eesti ja inglise keeles (antakse √ľlevaade t√∂√∂st, metoodikast, tulemustest ja j√§reldustest) koos t√∂√∂ autori(te) andmetega: nimi, asutus, klass/kursus, juhendaja, e-posti aadress ja telefon.

T√∂√∂ v√Ķib saata ka elektrooniliselt (pdf, rtf, doc, docx formaadis, maht kuni 15 MB) aadressil –≠—ā–ĺ—ā –į–ī—Ä–Ķ—Ā —ć–Ľ–Ķ–ļ—ā—Ä–ĺ–Ĺ–Ĺ–ĺ–Ļ –Ņ–ĺ—á—ā—č –∑–į—Č–ł—Č—Ď–Ĺ –ĺ—ā —Ā–Ņ–į–ľ-–Ī–ĺ—ā–ĺ–≤. –£ –≤–į—Ā –ī–ĺ–Ľ–∂–Ķ–Ĺ –Ī—č—ā—Ć –≤–ļ–Ľ—é—á–Ķ–Ĺ JavaScript –ī–Ľ—Ź –Ņ—Ä–ĺ—Ā–ľ–ĺ—ā—Ä–į. v√Ķi saata link t√∂√∂ alla laadimiseks serverist koos ligip√§√§su v√Ķimaldava kasutajanime ja parooliga, kui need on vajalikud.

Konkursile esitatud tööde hindamine

Konkursile esitatud t√∂id hindab MT√ú √Ėkokratt ja vee asjatundjate poolt moodustatud komisjon ajavahemikul 7.03.‚Äď 20.03.2019.

Konkursile edastatud k√Ķiki t√∂id hinnatakse vanuser√ľhmade j√§rgi. Konkursi t√∂id hinnatakse 10 palli s√ľsteemis.

Komisjon hindab igas laekunud töös:
‚Äʬ†teaduslikkust,
‚Äʬ†originaalsust,
‚Äʬ†rakenduslikkust,
‚Äʬ†metoodika valikut,
‚Äʬ†anal√ľ√ľsioskust,
‚Äʬ†kasutatud kirjanduse otstarbekat valikut
‚Äʬ†viitamise korrektsust,
‚Äʬ†t√∂√∂ vormistamise korrektsust.

Praktilisel t√∂√∂l p√Ķhinev uurimist√∂√∂ annab lisapunkte.

Hindamiskomisjoni ettepanekul premeeritakse iga vanuser√ľhma kuni kolme parimat t√∂√∂d.¬† Uurimist√∂√∂de hindajate poolt valitakse v√§lja uurimist√∂√∂d, millest tuleb osalejatel Veep√§eval, 5. aprillil 2019 esitada 5-10 minutit kestev ettekanne.

Konkursi hindamiskomisjonil on √Ķigus muuta v√§ljastatavate auhindade arvu ja hulka.

Konkursi tulemuste avalikustamine

Tulemused kuulutatakse välja 22. märtsil 2019 - rahvusvahelisel veepäeval.

Auhinnad antakse osalejatele √ľle 5. aprillil 2019 toimuval Veep√§eval.

Konkursi tulemused ja kokkuv√Ķtted avaldatakse Puhta vee teemapark kodulehel www.metsamoisa.ee ja MT√ú √Ėkokratt kodulehel www.okokratt.ee. Konkursile esitatud uurimist√∂√∂de k√Ķiki tegijaid ja juhendajaid palutakse osalema Veep√§evale, mis toimub 5. aprillil 2019 kell 10-16 Puhta vee teemapargis. Veep√§ev keskendub puhtale joogiveele. Veep√§eva sihtr√ľhmaks on keskkonnaspetsialistid, √Ķpetajad, tudengid, teadusasutuste t√∂√∂tajad ja √Ķpilased, kes igap√§evaselt tegelevad veega v√Ķi huvituvad puhta joogivee temaatikast.

Uurimist√∂√∂de hindajate poolt valitakse v√§lja uurimist√∂√∂d, millest tuleb osalejatel Veep√§eval esitada 5-10 minuti pikkune ettekanne. S√ľndmusest tehakse internetis otse√ľlekanne, mille salvestus on hiljem internetikeskkonnas j√§relvaadatav.

Korraldaja j√§tab endale √Ķiguse muuta vajadusel s√ľndmuse toimumise kuup√§eva ja kellaaega.

Konkursi auhinnafond

Auhinnad on ettev√Ķtetelt AS A. Le Coq, AS V√§rska Vesi ja Westaqua-Distribution O√ú (Aquaphor) Aariber O√ú (Devin), Haage Joogid O√ú ja Puhta vee teemapark ning NutiAkadeemia.

Haridusasutustele, kust osaleb enima osalejate arvuga (√ľli)√Ķpilasi vee-alasel uurimist√∂√∂de konkursil, on auhinnaks AS A. Le Coq ja AS V√§rska Vesi tehaste k√ľlastus hiljemalt aprillis 2019, kusjuures k√ľlastatav tehas m√§√§ratakse vajadusel loosi abiga, fortuunaks on haridusasutuse poolt m√§√§ratud esindajad.

AS A. Le Coq tehase ekskursioon kestus 2h: h√Ķlmab tootmise ja √Ķllemuuseumi k√ľlastust ja l√Ķpeb toodete degusteerimisega, 8‚Äď20-le inimesele. AS V√§rska Vesi tehase ekskursioon h√Ķlmab tootmise k√ľlastust ja l√Ķpeb toodete degusteerimisega, 5-9-le inimesele.

Uurimist√∂√∂le, mis k√§sitleb devoni veekihi veekihi veekogumit, millisest ammutavad joogivett Puhta vee teemapargi k√ľlastajad, on auhinnaks Puhta vee teemapargi tasuta k√ľlastusp√§ev hiljemalt august 2019 uurimist√∂√∂ koostanud inimese(te)le, juhendajatele ja nende poolt valitud kuni 6-le s√Ķbrale. Jalgratasel k√ľlastatakse Varangu siniallikaid, m√§√§ratakse NutiAkadeemia nuhvlitega reaalajas veekvaliteeti, k√ľlastatakse karstilehtreid, kurisud, karstij√§rve, karstij√§rsakut ja saadakse osa loodusretkest Puhta vee teemapargi territooriumil.

Konkursi hindamiskomisjonil on √Ķigus muuta v√§ljastatavate auhindade arvu ja hulka.

Juhul, kui konkursist osav√Ķtjal pole v√Ķimalik Veep√§eval osaleda, lepitakse kokku esemelise auhinna √ľleandmine osalejaga individuaalselt.

Konkursi tulemuste t√ľhistamine

Konkursile esitatud uurimist√∂√∂ v√Ķib eemaldada hindamiselt v√Ķi hindamistulemused t√ľhistada, kui selgub, et:
‚Äʬ†t√∂√∂ koostamisel on rikutud k√§esolevat juhendit;
‚Äʬ†uurimist√∂√∂ on plagiaat v√Ķi uurimist√∂√∂s esitatud andmed osutuvad v√Ķltsituiks.


Lisainfo:

Priit Adler
–≠—ā–ĺ—ā –į–ī—Ä–Ķ—Ā —ć–Ľ–Ķ–ļ—ā—Ä–ĺ–Ĺ–Ĺ–ĺ–Ļ –Ņ–ĺ—á—ā—č –∑–į—Č–ł—Č—Ď–Ĺ –ĺ—ā —Ā–Ņ–į–ľ-–Ī–ĺ—ā–ĺ–≤. –£ –≤–į—Ā –ī–ĺ–Ľ–∂–Ķ–Ĺ –Ī—č—ā—Ć –≤–ļ–Ľ—é—á–Ķ–Ĺ JavaScript –ī–Ľ—Ź –Ņ—Ä–ĺ—Ā–ľ–ĺ—ā—Ä–į.
tel. 51 32 149
www.okokratt.ee