Järva-Jaani Gümnaasiumi looduse õpperada, punkt nr 15

Koordinaadid: N: 59° 3' 31,08'' E 25° 58' 39,00''

suure juri aukKunagi olevat sel kohal voolanud väike jõeke ja üle selle olla ehitatud Vanapagana sild. Legendi kohaselt polnud vanapaganale meeldinud, et saksad üle silla sõitsid. Kord sõitnud kolmehobusetõllas mõisapreilid, kes norinud ja nokkinud kutsar Jürit. Jüri olnud mõisas tunnustatud ning armastatud mees, keda tüdrukud olid  sageli tallis musutamas käinud. Vanapagana sillale lähenedes kostnud aga suur kohin ja mühin. Hobused sööstnud sillale, mis koos tõlla,  jõevee ning kutsariga kadunud suurde auku, mida hakati kutsuma Suure Jüri auguks.  Algul kohisenud vahune vesi veel mõnda aega augus, hiljem aga kadunud sootuks.

Ülesanne: Mille järgi võiksid selle koha ümbruskonnas ära tunda? Millisel aastaajal võiks siin näha ka surveliselt liikuvat (nn. “keevat”) vett?
Võta vaatluse alla ümbruskonna puud. Vali puul üks oks ja võrdle omavahel sellel olevaid lehti. Mida märkad? Miks pole kõik lehed ühesuurused? Uuri leheserva ja iseloomusta seda. Uuri lehe pinda ja märka loomade tegevusjälgi. Kas oskad oletada, kes seal tegutsenud on?