Keskkonnamüra info kättesaadavus paraneb

Müra pole muusika!

Keskkonnamüra tutvustav info  Keskkonnaministeeriumi kodulehel on uuendatud ning saanud tänasel päeval pea ainsaks eestikeelseks infoallikaks nii tavalugejale kui ka ametnikele. Kodulehelt saab omandada keskkonnamüra kohta algteadmisi ning juhendeid liigse müra vältimiseks.

Info keskkonnamüra kohta on saadav lingilt: www.envir.ee/422956

MTÜ Ökokratt poolt läbiviidavas projektis „Müra pole muusika!“ kaasategev Järva-Jaani Gümnaasiumi geograafia õpetaja Kristjan Piirimäe peab oluliseks keskkonnamüra alase teabe kättesaadavust oma kolleegidele ja õpilastele, et keskkonnamüra teemaline projekt tulemuslikult läbi viia.
"Nüüd on mul lihtne igale küsijale viidata, kust ta saab täiendavalt lugeda müra kohta," ütles Piirimäe, "minge internetis kodulehele www.envir.ee , valige valdkonnad – välisõhk - müra ning leiategi põhjaliku info."
MTÜ Ökokratt poolt ettevalmistatava projekti „Müra pole muusika!“ eesmärgiks on pöörata tähelepanu keskkonnamüra probleemi olemasolule meie ümber ning panna noori kuulama looduse hääli. Vanemale kooliastmele selgitatakse müra tähendust, selle kahjulikku mõju tervisele ja loodusele ning ennetamise võimalusi.
Keskkonnaministeeriumi Välisõhu ja kiirgusohutuse büroo peaspetsialist Reet Pruul on seisukohal, et kui tahame jõuda jätkusuutliku looduse põhimõtete täitmiseni, peame inimesi sel alal harima juba lapseeast alates. Kodulehele ülesriputatud materjalid on üks samm inimeste harimise teel.

MTÜ Ökokrati poolt ettevalmistatav projekt „Müra pole muusika!“ sai alguse jaanuaris mürafooride tasuta kasutada andmisest haridusasutustele Harju- Järva- ja Viljandimaa koolidesse. Tänaseks on mürafoorid jõudnud juba Pärnu-, Tartu- ja Viljandimaa ning Tallinna haridusasutustesse.

Inimesed puutuvad müraga kokku lasteaias, koolis, transpordivahendis, kodus, rockkontserdil või ka kinos ning kuulates kõrvaklappidega valju muusikat.
Müra on organismile alati kahjulik, koormates kuulmiselundit ja selle kaudu ka peaaju.
Müra alandab tähelepanuvõimet, põhjustab stressi, väsimust ja näiteks vereringesüsteemi haigusi, vähendab kuulmistaju ning sellega seoses võivad kaasneda sotsiaalsed probleemid.

Ökokratt on tegutsenud viimased 10 aastat peamiselt noortega, mil lasteaedades ja koolides on läbi viidud keskkonna- ja loodusnädalaid. Ökokrati poolt läbiviidavas projektis ”Müra pole muusika!” on  andnud eelnevalt nõusoleku osaleda üle 20 000 noore  215 haridusasutusest üle Eesti.

Läbi on viidud esimene rahvusvaheline keskkonnamürakonverents 2008. aasta jaanuaris.
Ökokrati koostööpartneriteks - toetajateks on käesolevas projektis Netikuller, AS Tallinna Vesi, RMK Sagadi looduskool, Keskkonnaministeerium, 80 omavalitsust  kõikidest maakondadest ning paljud erinevad organisatsioonid ning ettevõtted.

Lisainfo:
Jane Adler
MTÜ Ökokratt
gsm 51 48 591