Vajangu Põhikooli looduse õpperada, punkt nr 6

Koordinaadid: N: 59° 3' 18,06'' E 26° 1' 27,42''

soovikiviJärsi külas Metsamõisal, kus Järvamaa ja Lääne-Virumaa kokku puutuvad (Järva-Jaani ja Koeru kihelkonna piiri lähedal), kus kokku saavad Järva-Jaani, Tamsalu ja Väike-Maarja vallad, asub suur kivi, mida kutsutakse Soovikiviks.

Legend: Punavõimu seltsimeestel olnud kitsas käes kõigest. Viimases hädas kuulnud nad, et Järsi külas on peidus suur kivi, mis kõike soove täita aitab. Ainult soovi ja kohe see ka sünnib.
Mõeldud-tehtud! Asuti koheselt masinatega teele, et suur kivi endale punanurka viia, et siis omi soove asuda täitma. Tahetudki kivi masinatega ära viia, mis pahandanud paljusti metshaldjaid. Äkitselt käinud kõva pauk. Masinad läinud rikki, mehed jooksnud laiali ning seltsimehed värisenud hullusti. Kivi olla jäänudki metsaveerde, mis tänaseni kõikide heade soovide täitumisele kaasa aitab. Ainult vaja oodata, millal päikse või kuu valgusest kivi vari jõuab lähemal kasvava puuni. Lisaks vaja käia vastupäeva ümber kivi kolm korda, ronida kivile ning siis soovida. Soovid pidavat täituma ainult siis kui heade mõtetega ja halba tahtmata seda teha.

Ülesanne: Mõtle oma lugu soovikivi nime päritolu kohta.
Vaadeldes siinset ümbrust mõeldes laiemalt Eesti loodusele, mõtle sõbraga 5 looduse soovi inimestele. Seejärel võrrelge oma soove teiste paaridega. Mida ühist leidsite? Mitu erinevat soovi saite? Kas ja kuidas saaksite mõnele neist soovidest ise kaasa aidata?