Vajangu Põhikooli looduse õpperada, punkt nr 12

Koordinaadid: N: 59° 3' 22,68'' E 26° 0' 24,36''

metsmisa karstiaukMaaparanduskraavi suudmes olev karstilehter annab võimaluse tutvustada karsti kui nähtust.

Legend: Ennevanasti otsinud vesi endale kodu. Rännanud palju ringi. Päikese käes olla olnud jälle palava ja vesi tahtnud minna taevasse. Külmal maal jälle kippunud tarduma pikaks ajaks, mis veele mitte ei meeldinud. Siis ta otsustanudki minna vulinal maa sisse. Maa all olnud küll, pime ja kitsas, kuid see teinud vee puhtamaks ja sai ennast meeldivalt maha jahutada. See olnudki esimene koht, kust vesi maa alla läinud.  Sellest ajast inimesed kiidavadki vett, mis on puhas, vuliseb ja meeldivalt jahe janu kustutamiseks.

Ülesanne: Karstiala tähendab seda, et vesi paeses pinnases voolates lahustab lubjakivi ja tekitab sinna lõhesid, kust vesi veerohkuse ajal välja võib pressida ja veevaesel ajal maa alla kaduda. Need lohud, kust vesi maa alla kaob, meenutavadki kujult lehtreid. Milleks kodus või keemia tunnis/laboris lehtreid kasutatakse?
Mida peaks arvestama põllumees, kui selline karstilehter tema põllumaale või lauda taha jääb? Mida tähendab nitraaditundlik piirkond? Mis võib ohustada põhjavett paesel alal?