Maakonnaleht Sõnumitooja

Kuusallu tulid ökotantsu tantsima ligi 500 noort üle Eesti

Esimesel ökotantsufestivalil osalesid 44 tantsutruppi – ka Kuusalust, Alaverest ja Kehrast.
Kümme aastat tagasi keskkonnateemalist üritustesarja alustanud ning sellele omapärase nime – Ökokratt – pannud Priit Adler on taas välja mõelnud uue mõiste – ökotants.
„See on looduse- ja keskkonnateemaline tants. Meie kaugem eesmärk on, et noored jälgiksid loodust – kuidas lilled liigutavad end päikese poole, karu astub, putukad lendavad. Et lapsed hooliksid loodusest,” selgitab ta.
Ökotantsufestivali idee tekkis mullu kevadel, kui Kuusalu Petsi Spordiklubi tantsulapsed ja nende juhendaja Ljudmilla Loss-Maiberg ja Eleri Paiste käisid koos Ökokrati tegijatega piirkondlikel pidudel. Need olid Paralepas, Vokas, Paunkülas ja Luke pargis. 
„Bussis sõites arutasime, kui palju oli toredaid esinemisi ja tantsutruppe. Et võiks teha festivali,” meenutab Ljudmilla Loss-Maiberg.

Plaanitust kaks korda suuremaks

MTÜ Ökokratt juhatuse liige, Kuusalu keskkooli infojuht Viive Abel: „Kui festivali kohta teated välja saatsime, oletasime, et tuleb umbes 300 last. Kahel viimasel päeval panid veel paljud trupid end kirja, pidime viimastele ära ütlema, sest ajaliselt poleks rohkem tantsijaid esineda saanud.”
Festival oli jaotatud kaheks osaks. Kella 12-15 olid laval lasteaialapsed ning algklassid. Kella 16-20 esinesid põhikoolide ja gümnaasiumide trupid.
Priit Adleri hinnangul võis möödunud laupäeval, 1. märtsil käia Kuusalu koolimajast läbi kuni 800 inimest – lisaks ligi 500 tantsijale ja nende juhendajatele ka emad-isad.
Esinejaid oli Paikuselt, Juurust, Suislepast, Järvakandist, Ahtmest, Haapsalust, Antslast, Simunast, Sürgaverest jm.
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) rahastas ökotantsufestivali projekti 60 000 krooniga. Selle eest renditi valgustust, kutsuti helitehnik ja õhtujuhid ning kõigile osalenutele anti kooli sööklas süüa.

Preemiaid jagus kõigile

Þürii ülesanne oli leida truppide esinemisest parim ning premeerida kõiki. Þüriisse kuulusid tantsuõpetajad ja –lavastajad Tõnu Pomerants, Saima Kallionsivu, Stella Suitso ja Kätrin Järvis ning bioloog Asta Tuusti.
Auhinnaks oli igast trupist kohapeal võetud foto. Pildistada ja fotosid raamida aitasid Kuusalu keskkooli vabatahtlikud õpilased. Fotogalerii on välja pandud Ökokrati kodulehele www.okokratt.ee
Kuusalu kooli huvijuht Saima Kallionsivu: „Natuke läksime reglemendist kõrvale, kuulutasime välja parima trupi, kuna Kunda tantsijad olid teistest üle. Lasteaialapsed olid väga tublid ja ka suurematel olid head rühmad.”
Kindlasti tuleks festivaliga jätkata ja muidugi Kuusalus, sest sealt on Ökokratt alguse saanud, kinnitab Saima Kallionsivu: „See oli tore, vaba, mõnus üritus. Kui juba lähed lavale ja julged teiste ees tantsida, on suur asi.”
Priit Adler: „Tahtsime anda lastele lustimise võimaluse. Ei pea olema ainult „Koolitantsu” festival, kus lapsed pingutavad paremate kohtade nimel ennast hingetuks. Maakoolid ei suuda tippudega võistelda.”

Alavere tüdrukute endi tants

Lisaks Kuusalu Petsi Spordiklubi kolmele rühmale olid Ida-Harjust festivalil Alavere põhikooli tüdrukud Reelika Virma, Jane Sirel, Carmen Linnamäe, Kallli Mätlik ja Anna-Liisa Johanson. Nad mõtlesid tantsu „Eesti puhtaks trallides” välja ise.
Kehra gümnaasiumi 11.c klassi neiud ja kaks noormeest osalesid õpetaja Olga Jugolaineni eestvedamisel. Nende tants „Liblikate areng ja linnastumine” kujutas tehast ja linna ning seda, kuidas tehase laienemine peletab liblikad mujale.
ÜLLE TAMM

Ökotantsufestivali preemiad

Festivali tantsulise peapreemia sai Kunda Ühisgümnaasiumi tants „Elu”, loodusteema peapreemia Keila lasteaia Vikerkaar „Linnud ja meri” ning tantsulisuse peapreemia Petsi Spordiklubi algklasside rühma „Kärbeste ralli”.
Petsi Spordiklubi lasteaialaste „Pikk-kõrvad” pälvis lustlikuma tantsu eripreemia ning 4.-6. klasside rühma tants „Prügi saatus” tantsukompositsiooni eripreemia.
Alavere trupp sai eripreemia prügiteema ning Kehra tantsijad keskkonnateema omanäolise käsitluse eest.