Kernu vald

Haiba lasteaed RIISIKAS

ÖKOKRATI NÄDALA KOKKUVÕTE

HAIBA LASTEAIAS „RIISIKAS“

 

24.aprillil -  Hoogtööpäevak lasteaia mänguväljakul.

Tore oli näha, et abilised tulid koos kogu perega välja territooriumi korrastama. Kaasa võeti ka nooremad ning vanemad lapsed lisaks lasteaiaealistele lastele.

Sissejuhatuseks esitasid 4-5 aastased lapsed lastevanematele näidendi  „Seene all“.

Läbi viidavateks töödeks oli:

kogu ala riisumine ja lehtede komposti vedamine

liivakasti läbikaevamine,

vanadel õunapuudel okste lõikamine

hekkides kuivanud puude asemele uute istutamine

muru uuendamine ja mulla vedamine

lõkke tegemine jäi ära tugeva tuule tõttu

Lõpetuseks pakuti kõigile laupäevakulistele sooja suppi ja rabarberi kooki. Lastel oli kena korrastatud mänguväljaku kiikuda ja turnida. Suurematel lastel lubati ka õunapuude okste lõikamisek puude otsa ronida. Vaata pilte http://www.pilt.ee/view/67239/

 

25.aprillil -  Perepäev Kernu valla rahvamajas.

See on traditsiooniline üritus meie vallas, kuid tänavune perepäev oli ökosuunitlusega.

Kõik valla lasteasutused olid pannud välja ilusad laste kunstinäitused teemal:“On kaunis minu kodukoht“

Esinesid oma valla laulu ja tantsulapsed eeskavaga.

Kernu ja Ruila põhikoolide lapsed olid ise valmistanud kooke ja suupisteid puhvetite tarvis, kust vanemad meeleldi ostmas käisid.

Valla noorsootöötaja koos noorte abilistega viis läbi võistlusmänge, mis olid ka looduse suunitlusega.

Üllatuskülalisteks olid kenad inimesed loomaksitseseltsist, kes õpetasid nii noori kui vanu, kuidas hooldada oma lemmikuid ja kuidas käituda tundmatu loomaga.

Valla paljulapselistele peredele jagati välja lõbusad kotid kommide ja puuviljadega.

 

26. aprillil -  Peterburi Tsirkus loomadega.

Alustati jääkmaterjalidest käsitöödega ning õhtul mindi ühiselt vaatama Tsirkust , kus esinesid koer, ahvid ja madu. Nalja tegi ka kloun. Koduteel vesteldi lastega veel loomadest, kes on ka osa loodusest.

 

27-29.aprillil  - Matkad ja õppimine

Toimusid erinevad rännakud ja vestlused lastele, teemal hoia ja kaitse loodust. Tutvuti küla prügikastide asupaigaga ja vaadati üle ka murdunud puid ja oksi. Koristati oma lasteaia territooriumi, kui midagi oli maha kukkunud.

Emadepäevaks kaunistati lillepotte ja istutati gladiooli sibulaid potti, et emadele neid kinkida.

Jääkmaterjalidest asjade valmistamine ja näituse ettevalmistamine jätkus.

 

30.aprillil - Ökonõidade piknik

Nõiad pidid end kaunistama jääkmaterjalidest ehetega. Seljas olid neil värvilistest kilekottidest keebid, mis alt äärest ka ära narmastatud. Pähe tehti ajalehest mutsid ja kübarad. Kaela pandi takunöörile aetud arinevad jääkmaterjalidest „ehistööd“

Esmalt võimlesid nõiad end soojaks ning siis mindi rännakule, kustuli koguda kokku kõik maas lebavad sodid, mida märgati. Koguti suurtesse kottidesse ja ämbritesse, millega viidi prügi lõkkeplatisle. Seal toimus prügi sorterimine, mis sobis lõkkesse visata ja mis mitte. Sodisse olid sattunud ka käbid, mille koht oli siis küll lõke, kui ei soovitud just kuuse seemneid võtta. Paberit leiti seekordselt retkelt ka mis võis lõkkesse minna. Enamus prügist leidis aga tee lasteaia konteinerisse. Peanõiad kuulasid lapsi üle, kuhu mida panna tohib ja mida ei tohi üldse teha. Peale prügikoristust võis tantsida nõiatantse, mis olid lastele nii reeglite järgi kui ka vabas tehnikas. Korraldati ka ümberaia jooks, kus osalesid kasvatajate kaasabil ka kõige väiksemad alla 3 aastased lapsed. Siis tõmmati hinge ja peaökonõid viis läbi ökoviktoriini, kus võitjad olid kõik lapsed, sest kõik teadsid kõiki asju, mida ei tohi teha, kuid vahel läheb see lihtsalt meelest.

Lõpuks hakati võluma ja nõiduma ikka suur ökonõid ees ja väikesed järele. Saadi kokkuleppele, et see võiks midagi magusat olla ja joodavat ka, sest peale jooksu suu väga kuivas.

Kui nõidumine lõppes, tuli saagi koht üles leida, sest ähmiga läks meelest ütelda, kuhu maiustused tulema peavad. Laste abiga leiti kõik kotikesed kommidega ja rõngikunöörid ning nätsud ja joogidki ülesse.

Aga oh häda, enne tuli veel töö järgselt käsi pesta siin samas väljas ja päikesest soojendatud veega. Ka vett ei tohtinud niisama raisata,sest selle pidid väikesed puud endale saama, et kasv ikka edeneks. Lõpetuseks jagati ökonõia tunnistus igale väikesele nõiakandidaadile, kes oli läbi teinud kõik loodust hoidvad ja säästvad katsumused.

10.mail - Emadepäevapiknik.

Kõige lõppu plaanime veel emadepäeval üle anda emadele  valmistatud savipotid lilledega ja nende auks üles seada  jääkmaterjalidest valmistatud käsitöönäituse. Peale kontserti tahavd lapsed pakkuda õues puu- ja köögiviljadest enda valmistatud salateid ning küpsetisi. Kõige krooniks saab iga lasteaiapere premeeritud ökokrati tänudiplomi ning kleepsuga ja lastele jagatakse kenad ökoõhupallid.