Külastatakse Eesti esimest taimeteraapilist aeda ¥Meelteaed´

MTÜ Ökokratt  
Pressiteade
17.09.2013

Külastatakse Eesti esimest taimeteraapilist aeda „Meelteaed“

Kolmapäeval, 18imgp8058.jpg. septembril kell 11 külastavad Eesti esimest taimeteraapilist aeda „Meelteaed“ Türi Toimetulekukooli ja SA Harakakodu noored, õpetajad ning lapsevanemad. Meelteaed on Puhta vee teemapargi üheks ekspositsiooniks. Puhta vee teemapark on puhta vee temaatikale keskenduv teaduspark, kust saab vastuse küsimustele „Kuidas tekib puhas põhjavesi – joogivesi? Kuidas sõltub elu puhtast veest ja millest sõltub vee kvaliteet?“ ning saab osa loodusõpperetkedest. Teemapargi keskus paikneb Metsamõisa talus Järsi külas Tamsalu vallas, ulatudes oma tegevustega 10 km raadiuses Järva-Jaani, Tamsalu ja Väike-Maarja valda ning kahte maakonda: Järva ning Lääne-Viru maakonda.

Meelteaia kontseptsiooni Puhta vee teemapargis seab eeskujuks hüdrobioloog Kristjan Piirimäe: "Puhta vee küsimust tuleb vaadelda laiemalt kui üksnes joogivett puudutava probleemina. Näiteks põllumajandusreostusest puhas vesi on ka taimede kasvuks oluline ressurss."

Meelteaed on teraapiliste omaduste ja eesmärgiga aed, mis on suunatud inimese heaolu ning emotsionaalse tasakaalu, füüsise ja sotsiaalsete oskuste arendamisele. „Meelteaia“ lähtekohaks on inimene koos viie meele rakendamisega: nägemise, kuulmise, haistmise, kompimise ja maitsmisega, sest just meeltega tunnetab inimene ruumi enda ümber. Oluline osa on erinevate aistingute kogemisel – milliseid meeli erinevad taimed enim ergastavad, kuidas inimene näiteks käega või palja jalaga katsudes midagi tunneb, millised lõhnad ja maitsed teda ümbritsevad, milliseid helisid ta kuuleb või milliseid värve näeb.

Värvid, vormid, helid, lõhnad, ebatasased pinnad ja taime tekstuurid ning maitsed on osa esteetilisest aiakogemusest. Terapeutide sõnul mõjutab aiandusteraapia enim just inimeste psüühikat ja emotsionaalset tasakaalu – see paneb end rohkem väärtustama, annab juurde enesekindlust, arendab kognitiivseid võimeid, vähendab pinget, hirmu ja agressiivsust ning tugevdab inimese isiksust ja selle arengut.

Lisaks emotsionaalsele poolele arendab kompimine (erinevate pindade, viljade katsumine) terapeutide sõnul ka inimese füüsilist poolt (nt treenida koordinatsiooni, tasakaalu, vastupidavust, peenmotoorikat). Kolmandaks arendab teraapiline aed sotsiaalseid oskusi – nähtu, kuuldu, katsutu ja haistetu kirjeldamine arendab eneseväljendusoskust.

Monika Haukanõmm, MTÜ Puuetega Inimeste Koda juhatuse esimees rõõmustab: „Selline eesmärgipärane teraapiline aed koos loodusõppevõimalustega puuetega inimestele, sh ratastooliga liikujatele on vajalik.“

Meelteaed on suunatud eelkõige erivajadustega inimestele ning eakatele, ent sobib külastamiseks ka kõigile teistele huvitujatele ja lastele. Meelteaia arendamisel on üle 2 aasta tehtud koostööd SA-ga Eesti Puuetega Inimeste Koda, MTÜ-ga Eesti Omastehooldus, MTÜ-ga Kuusalu Omastehooldus, SA-ga Harakakodu, Türi Toimetulekukooliga, MTÜ-ga Eesti Koduabiselts, psühholoogi Tõnu Otsa ja paljude teistega. Meelteaia rajamist on rahastanud PRIA.

Puhta vee teemapargi rajamisse ja arendamisse on alates 2010. aastast olnud kaasatud vabatahtlikud, äriühingud ning MTÜ Ökokratt.


Lisainfo:

Priit Adler
MTÜ Ökokratt
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
gsm 5132149
www.okokratt.ee
www.keskkonnatelk.ee
www.metsamoisa.ee